PSYCHOTERAPIA ONLINE CZY OSOBIŚCIE?

W ostatnim czasie psychoterapia online zyskała większą popularność. W założeniu nie różni się od terapii stacjonarnej. Przebieg spotkań powinien być taki sam. Jedyna różnica polega na tym, że rozmowa odbywa się za pomocą komunikatora.

Zalety psychoterapii online

Terapia online będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zaoszczędzić czas bądź pochodzą z miejsc, gdzie dostęp do lekarzy jest ograniczony. Niestety w wielu małych miastach i wsiach brakuje dostępu do wykwalifikowanych specjalistów, dlatego w tym przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie terapia online u dobrego psychoterapeuty. Taka forma terapii, jest dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, dla których dotarcie na terapie jest dużym utrudnieniem. Ciągły postęp technologiczny ułatwia nam funkcjonowanie i szczególnie w okresie pandemii ulepsza wiele codziennych spraw.

Wady psychoterapii online

Wadami psychoterapii online może być to samo, co w innych okolicznościach uznawane jest za zalety. Mianowicie brak bezpośredniego kontaktu. Niektóre techniki terapeutyczne nie są możliwe do przeprowadzenia za pośrednictwem Internetu np. techniki terapii schematu, w której często pracuję się z krzesłami. W internetowych spotkaniach ciężej jest również odczytać emocję drugiego człowieka, co jest niezwykle istotne szczególnie w metodzie Gestalt. Brak bezpośredniego kontaktu z terapeutą może źle wpłynąć na wzajemne zaufanie lub interpretacje komunikatów niewerbalnych. Może przyczynić się to do wydłużenie terapii i zmniejszenia jej efektywności. Psychoterapia online nie jest również właściwą formą pomocy dla osób, które doświadczają myśli samobójczych, cierpią na zaburzenia osobowości, są uzależnione od alkoholu i narkotyków.

Pozostałe wpisy