PSYCHOLOG A PSYCHOTERAPEUTA

Psycholog i psychoterapeuta to osoby, które zajmują się strefą psychiczną człowieka oraz wspieraniem ludzi w radzeniu sobie z różnego rodzaju problemami. Oba zawody mają ze sobą wiele wspólnego, jednak używanie tych pojęć zamiennie nie zawsze jest poprawne. Wsparcie psychoterapeuty lub psychologa okaże się przydatne w dążeniu do większej harmonii wewnętrznej, ale i w poważnych kryzysach emocjonalnych. Rozważając pomoc specjalisty, warto poznać różnice między psychologiem a psychoterapeutą, aby wiedzieć, z czyich usług skorzystać.

Jakie są różnice między psychologiem a psychoterapeutą?

Psychologia jest dziedziną obejmującą szerszy obszar niż tylko zdrowie psychiczne człowieka. Psycholog zajmuje się badaniem psychologicznym, ale też diagnozowaniem i opiniowaniem. Nie przeprowadza leczenia farmakologicznego, ale kieruje pacjenta na dalsze leczenie. Podstawą pracy psychologa jest rozmowa z pacjentem, a zakres jego kompetencji obejmuje wydawanie zaświadczeń dotyczących zdrowia psychicznego oraz orzeczeń. Natomiast w psychoterapii opracowuje się konkretne plany leczenia, a terapie różnią się od siebie przebiegiem, zależnie od wykorzystywanych metod.

Podstawowa różnica między psychoterapeutą a psychologiem jest związana z praktycznymi umiejętnościami, za którymi stoi wykształcenie. Psychoterapeuta musi mieć wykształcenie wyższe magisterskie, ukończyć studia o profilu społecznym, humanistycznym lub z zakresu studiów medycznych. Zatem magister psychologii może zostać psychoterapeutą, ale psychoterapeuta niekoniecznie musi być psychologiem. Przyszły psychoterapeuta musi również wybrać nurt, który będzie zagłębiał w toku swojego kształceni. Wiedze tą należy poszerzać w szkole, która spełnia standardy European Association for Psychotherapy lub Polskiej Rady Psychoterapii. Psychoterapeuta musi odbyć staże kliniczne, mieć doświadczenie płynące z psychoterapii oraz doświadczać superwizji.

Kiedy skorzystać z usług psychologa, a kiedy udać się do psychoterapeuty?

Wybór między psychoterapeutą a psychologiem jest zależny od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. Psycholog ma wystarczającą wiedzę, aby zdiagnozować problem i może skierować pacjenta do psychoterapeuty, jeśli uzna to za stosowne. Wybór psychologa będzie słuszny w momencie, kiedy potrzebujesz zaświadczenia lub diagnozy, ale nie jesteś przekonany, czy psychoterapia jest dla Ciebie. Można również od razu udać się do psychoterapeuty, jeśli potrzebujesz nie tylko diagnozy, ale także chcesz od razu udać się na psychoterapię. Pomoże ona zrozumieć istotę Twoich problemów, a metody leczenia sprawią, że zaczniesz je dostrzegać i zwalczać.

Pozostałe wpisy